اهل سنت ایرانمذاهب و خطبه ها

حتی یک وجب از خاک فلسطین نباید به اسرائیل ملحق شود

آوای سنت : شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید روز جمعه (۲ خرداد ۱۳۹۹)، ضمن محکوم کردن طرح الحاق بخشی از کرانۀ باختری به اسرائیل، بر لزوم حفظ تمامیت ارضی فلسطین و به‌رسمیت‌شناختن «دولت مستقل فلسطین» تاکید کردند.

به گزارش آوای سنت به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان، شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در فرازی از سخنان‌شان در جمع نمازگزاران اهل‌سنت زاهدان، با اشاره به مناسبت «روز قدس»، اظهار داشتند: ما هر سال در روز قدس شاهد برگزاری راهپیمایی در سطح کشور بوده‌ایم که امسال به‌خاطر حفظ سلامتی مردم این راهپیمایی‌ها برگزار نمی‌شوند، اما جا دارد که همۀ ما حمایت خودمان را از مردم مظلوم فلسطین اعلام کنیم.

امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان طرح الحاق بخشی از کرانۀ باختری رود اردن به اسرائیل را «بی‌عدالتی بزرگ» دانستند و گفتند: طرح الحاق بخش‌هایی از کرانۀ باختری رود اردن به خاک اسرائیل که یکی از طرح‌های آمریکاست، یک ظلم، اجحاف و بی‌عدالتی بزرگ است.
ایشان خاطرنشان کردند: اجرای این طرح و تعیین بیت‌المقدس به‌عنوان پایتخت اسرائیل برای تمام مسلمانان جهان غیرقابل قبول است. حتی یک وجب از سرزمین فلسطین نباید به خاک اسرائیل ملحق شود.
مدیر دارالعلوم زاهدان تاکید کردند: تمام کشورهای اسلامی و ملت‌های آزاده باید فلسطین را به‌عنوان یک کشور مستقل و آزاد به رسمیت بشناسند و از این کشور سفیر بپذیرند. حقوق ملت فلسطین که هفتاد سال است مورد اجحاف قرار می‌گیرد باید تأمین شود.

نماز عید در مصلای بزرگ زاهدان برگزار می‌شود / مردم عزیز از مصافحه و معانقه در روز عید خودداری کنند
مولانا عبدالحمید در بخش پایانی سخنان‌شان با اعلام اینکه «نماز عید فطر در مصلای بزرگ اهل‌سنت زاهدان برگزار می‌شود»، اظهار داشتند: باتوجه به اینکه فضای مساجد داخل شهر کوچک و سقف مساجد هم بسته است، اقامۀ نماز عید در مساجد سطح شهر توصیه نمی‌شود، بلکه بهتر است نماز عید در عیدگاه (مصلا) بیرون شهر برگزار شود، زیرا فضای عیدگاه هم باز و هم وسیع است، به‌طوری‌که مردم می‌توانند با رعایت فاصله‌گذاری و بدون هیچ ازدحامی نماز را اقامه کنند و برگردند.

ایشان خاطرنشان کردند: مردم عزیز توصیه‌های بهداشتی را رعایت کنند و در مراسم نماز عید ماسک و جانماز شخصی به همراه داشته باشند. افرادی که مریض یا مشکوک به مریضی هستند تا زمانی‌که الله تعالی به آنان بهبودی عنایت می‌کند در عیدگاه و مساجد حضور پیدا نکنند و نماز را در خانه‌های‌شان بخوانند.
امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان در ادامه تصریح کردند: توصیه و پروتکل‌ بهداشت جهانی‌ست که برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا از مصافحه اجتناب شود. لذا مصافحه و معانقه و روبوسی در عیدگاه مطلقاً ممنوع است؛ این یک فرهنگ محلی‌ست و در چنین شرایطی حتماً باید این فرهنگ ترک شود.
ایشان ادامه دادند: همچنین دیدوبازدید‌ روزهای عید که هر سال انجام می‌گرفت، امسال تعطیل است. در دیدارهای خانوادگی هم که انجام می‌شوند از مصافحه پرهیز شود. مراسم‌های عزاداری و فاتحه‌خوانی هم برگزار نشوند و مراسم عروسی هم یا برگزار نشوند و اگر برگزار می‌شوند به‌صورت مختصر و با حضور ده‌، پانزده نفر برگزار شوند تا خدای‌ناکرده افراد به بیماری مبتلا نشوند.

خطیب جمعه زاهدان ادامه دادند: سلامتی مردم برای ما بسیار مهم است و شریعت اسلام نیز به این موضوع اهتمام و تاکید ویژه‌ای دارد. لذا ضمن توکل بر الله تعالی و کثرت ذکر و استغفار، توصیه‌ها و پروتکل‌های بهداشتی هم جدی گرفته شده و رعایت شوند.
مولانا عبدالحمید در پایان اعلام کردند که مراسم نماز عید فطر در زاهدان به‌صورت مختصر برگزار می‌شود و نماز عید هم رأس ساعت ۸ اقامه خواهد شد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن