مذاهب و خطبه ها

نماز شب (سنت تهجد) چند رکعت است و شرایط خواندنش چه طور است ؟

آوای سنت : نماز شب چه زمانی خوانده میشود و تعداد رکعات آن چند است؟

 

#پاسخ:

🔻وقتِ نماز شب می تواند از عشا تا طلوع فجر به طور کلی باشد، ولی اوقات دیگری نیز هست که احیای آنها در شریعت اسلامی پسندیده است؛
مثلاً :

۱_ ثلث اخر شب؛
ابوهریره (رضی الله عنه) روایت می‌کند که پیامبر (ص) فرموده است:
«خداوند سبحان در ثلث آخر هر شب به آسمان دنیا فرود می آید و می‌فرماید: آیا کسی هست که مرا بخواند تا دعایش را بپذیرم؟ آیا کسی هست که از من بخواهد تا به او بدهم؟ آیا کسی هست که از من برای گناهانش آمرزش بطلبد، تا گناهانش را بیامرزم؟»
📕روایت بخاری

▫️در واقع، میتوانید تعداد ساعات شب را به سه قسمت تقسیم کنید و قسمت آخر ، وقت نزول خداوند متعال است که نماز شب مستحب‌تر است، مثلا اگر از وقت اذان مغرب تا وقت اذان صبح ۹ ساعت باشد، درست ۳ ساعت قبل از نماز صبح وقت نماز شب شروع میشود.

۲_ خواب نصف شب و قیام ثلث آن و خوابیدن در بخش ششم:

پیامبر اکرم (ص) در این مورد فرموده است:
«پسندیده‌ترین نماز نزد پروردگار نماز داود و محبوبترین روزه، روزه‌ی داود است، با این کیفیت که نصف شب را می‌خوابید و ثلث دیگر را قیام می‌کرد و حصه‌ی ششم را نیز به استراحت می‌پرداخت»
📕روایت بخاری

✅ تعداد رکعات و کیفیت آنها:🔻

چنانچه ثابت شده است پیامبر (صلی الله علیه وسلم) به سؤال‌کننده‌ای در مورد کیفیت نماز شب، این چنین پاسخ داد که نماز شب دو رکعت دو رکعت گزارده می‌شود؛
📕روایت بخاری

یعنی در پایان هردو رکعت سلام دهد و دو رکعت دیگر را آغاز نماید.

❤️از عایشه (رضی الله عنها) روایت شده است:
«آن پیامبر (صلی الله علیه وسلم) هرگاه برای قیام شب بیدار می‌شد، نماز شب را با دو رکعت کوتاه و مختصر آغاز می‌کرد»
📕روایت مسلم

🔻نماز شب پیامبر (صلی الله علیه وسلم) یازده رکعت بوده، حدیث دیگری است که عایشه (رضی الله عنها) در آن چنین تبیین می‌کند:
«زمانی که در مورد کیفیت نماز پیامبر (ص) در ماه رمضان از ایشان سؤال شد، فرمود: «چه در ماه رمضان و چه در غیر آن، از یازده رکعت بیشتر نمی‌خواند»
📕روایت بخارای، حدیث شماره ۱۱۴۷.

پس بهتر آن است که دو رکعت دو رکعت خوانده شود تا هشت رکعت و در آخر سه رکعت نماز وتر را ادا نماید تا ۱۱ رکعت شوند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫۲ نظرها

  1. سلام ببخشید سوال داشتم لطفا پاسخ دهید اهل سنت استم نماز تهجدی که باید بخوانیم در مجموع ۱۱ رکعت است که ۳ رکعت ان وتر است خوب ما بعد از ادا ۸ رکعت نماز تعجد باید ۳ رکعت وتر را بخوانیم؟ اگر سه رکعت وتر را در همان نماز خفتن خوانده باشیم‌ایا خواندن ان دوباره بعد از ۸ رکعت نماز تهجد جایز است یا نه ؟

    1. وعلیک السلام . بله هشت رکعت نماز سنت تهجد می باشد و سه رکعت نماز سنت وتر . پس از پایان هشت رکعت نماز سنت تهجد ، سه رکعت وتر را می خوانید . اما اگر قبلا نماز سنت وتر را خوانده بودید و بعدا برای نماز سنت تهجد بیدار شدید ، شما فقط نمازهای سنت تهجد خود را بخوانید و نیازی نیست که نماز وتر را دوباره بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن