مجلس و نمایندگان
موضوعات داغ

تدریس زبان مادری همگرایی و انسجام ملی را افزایش می دهد

دفاع نماینده گنبد از طرح آموزش زبان مادری

آوای سنت: طرح آموزش زبان مادی اقوام ساکن ایران در کمسیون های تخصصی در حال بررسی است .این طرح که با امضای ۲۹ نماینده مجلس در دستور کار مجلس قرار گرفته است تلاش دارد اصل مغفول قانون اساسی در زمینه حق اقوام ساکن ایران برای تدریس زبان مادری را احیاء نمایند.

امانقلیچ شادمهر نماینده اهل سنت گنبد در مجلس در نشست اخیر کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی از طرح تدریس زبان مادری دفاع کرده، مبانی و ضرورت های آن را تشریح کرده است.

ذیلا محورهای مورد تاکید نماینده گنبد در این زمینه تقدیم حضور کاربران آوای سنت می گردد:

اولین، مهمترین و طبیعی ترین حق انسانی هر ایرانی، برقراری عدالت اجتماعی و حفظ زبان قومی و محلی است. مهمترین و بارزترین نماد و شناسه هر قوم و ملت زبان است. زبان عامل دوام و بقای هر ملت و قوم است.

یونسکو اعلام داشته که در هر دقیقه یک گویش در حال نابودی است و در ایران نیز نزدیک به بیست گویش را در معرض نابودی می داند.

پس تنها نگرانی دلواپسان این طرح واگرایی و تعصبات خشک است اما من اعتقاد دارم تدریس زبان مادری نه تنها باعث انسجام و وحدت بیشتر اقوام ایرانی میشود، بلکه باعث دلبستگی بیشتر به زبان فارسی است. تدریس زبان مادری مخصوصا در مدارس ابتدایی در مدارس در کنار زبان فارسی تقویت زبان ملی است.

تدریس زبان مادری را فرصت بدانید تا می‌توانید فرصت سوزی نکنید. این امکان را بدهید تا این طرح دولت را ملزم و مکلف کند تا شش ماه این طرح را اجرا کند و دیگر معطل نماند.

یعنی طرحی را بیاوریم با عنوان الزام دولت به اجرای این اصل. وگرنه ما سابقه تایید طرح در سال های ۹۴ و در مجلس دهم در مجلس داشتیم که سرنوشت نامعلومی دارد. دغدغه هر ایرانی، انتقال زبان مادری به نسل های آینده است پس این خواسته را فرصت بدانیم.

در پایان پس از گفتگو و بحث و مباحثه در باره طرح، برای بررسی بیشتر و دقت نظر به کمیته آموزش و پرورش واگذار شد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن