مجلس و نمایندگان

نحوه انتخاب قضات مورد تجدید نظر قرار بگیرد

آوای سنت : جلیل رحیمی جهان آبادی ، نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز و صالح آباد با اشاره به این مطلب که محاکمه بخشی از مدیران ارشد دستگاه قضا جای تشکر دارد گفت: دستگاه قضا صرفا نباید به نظارت داخلی اتکا کند و باید اجازه دهد رسانه‌ها، فعالان اجتماعی و مدنی، نهادهای مستقل و مجلس، نظارت بیشتری بر قوه قضاییه داشته باشند.

وی به عملکرد قوه قضاییه پرداخت و افزود: قوه قضاییه یکسری مشکلات ساختاری و مبنایی دارد که طبیعتا آقای رئیسی به تنهایی قادر به حل این مشکلات نخواهد بود. به عنوان مثال در این قوه با کمبود شدید نیرو، اعتبارات، فضاهای اداری و کاری مواجه هستیم که مجلس و دولت باید کمک کنند تا نیازهای اولیه قوه قضاییه برطرف شود. همچنین آقای رئیسی در بخش هایی، اقداماتی را انجام داده است، اما نیاز است اقدامات بیشتری صورت بگیرد که از جمله آن، نحوه عملکرد دستگاه قضا در مبارزه با فساد، افزایش سطح تخصصی قضات و نیروهای کارمند و همچنین جدا کردن عملکرد قوه قضایه از فضاهای سیاسی در کشور است.

دکتر جهان آبادی با تاکید بر ضرورت حفظ استقلال قوه قضاییه از سایر قوا تاکید کرد: اگر استقلال قوه قضاییه در هر کشوری حفظ شود، قطعا به نفع همه قوا خواهد بود، اما اگر ذیل هر یک از قوای دیگر تعریف شود کشور دچار مشکلاتی می‌شود که باعث نقض حقوق مردم و بروز مشکلات عدیده ای در عرصه حکومت‌داری خواهد شد. همچنین قوه قضاییه مشکلی که در خصوص کمبود اعتبارات چه در سازمان زندان‌ها و چه در بخش‌های قضایی و اداری دارد را باید به مجلس ارائه دهد تا بتوانیم کمک کنیم.

نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز در خصوص عملکرد قوه قضاییه در برخورد با فساد عنوان نمود: آقای رئیسی مبارزه با فساد را شروع کرده، اما یکی از اصلی ترین زمینه‌های بروز فساد، کمبود نظارت بر دستگاه قضایی است. دستگاه قضا صرفا نباید به نظارت داخلی متکی باشد، بلکه باید اجازه دهد رسانه‌ها، فعالان اجتماعی و مدنی و مجلس، نظارت بیشتری بر قوه قضاییه داشته باشند. همانگونه که این قوه با نظارت خود، از حقوق ملت و حاکمیت دفاع می‌کند، سایر قوا هم باید این حق نظارت را داشته باشند، اما متاسفانه این قوه وضعیتی دارد که اگر بخواهیم نظارت و انتقادی از عملکردش داشته باشیم ممکن است پاسخ مناسبی را دریافت نکنیم.

دکتر جهان آبادی در خصوص نحوه بکار گیری قضات در قوه قضاییه ادامه داد: نحوه انتخاب قضات باید مورد تجدید نظر قرار بگیرد؛ در ایران صدها دانشکده حقوق و هزاران عضو هیات علمی در رشته حقوق داریم؛ لذا قوه باید افراد شایسته و دانشکده های حقوق را به عنوان قاضی جذب کند. اینکه صرفا از طریق آزمون، نیروی جوان را جذب و با کمترین تجربه، به آنها قدرت فوق العاده‌ای اعطا کنیم که بر مال و جان و ناموس مردم حاکم شوند، مشکل ساز شده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی یادآوری نمود: تعداد زیادی از مردم به ما مراجعه می کنند و از نحوه رفتار دستگاه قضایی گلایه هایی دارند حتی در مکاتباتمان، با اینکه قصد مداخله و سودء استفاده ای نداریم و هدفمان دفاع از حق مردم است، اما پاسخی که از مسوولین قضایی دریافت می کنیم مناسب نیست و آقای رئیسی لازم است به آنها ورود کند.

دکتر جهان آبادی خاطرنشان کرد: دستگاه قضایی که خود را تحت نظارت مردم، نهادهای مدنی و رسانه‌ها نبیند دچار مشکل می‌شود، اما محاکمه بخشی از مدیران ارشد دستگاه قضا توسط آقای رئیسی جای تشکر دارد که مبارزه با فساد را از درون دستگاه شروع کردند، لیکن عدم نظارت و اختیارات مطلق و برخوردهای چکشی که با برخی از منتقدین داشتند، زمینه فساد را ایجاد کرده است. در تمام دنیا، رسانه‌ها، چشم و گوش مردم هستند و اگر به آنها اجازه دهیم که عملکرد حاکمیت را در بخش‌های مختلف نقد کنند می توانیم با فساد مقابله بهتری داشته باشیم.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن