اخبارخارجی

آخرین مرحله خروج نظامیان آمریکا از افغانستان

خروج نظامیان از 11 اردیبهشت

آوای سنت:ایالات متحده آمریکا روز شنبه به طور رسمی آخرین مرحله از خروج نظامیان این کشور از افغانستان را آغاز کرد.

هر چند خروج سربازان آمریکایی از افغانستان پیش از این آغاز شده بود اما روز اول مه (۱۱ اردیبهشت) اهمیتی نمادین پیدا کرده است زیرا واشنگتن در توافق ماه فوریه سال ۲۰۲۰ با گروه طالبان با موعد اول مه سال ۲۰۲۱ برای خروج نظامیانش از افغانستان موافقت کرده بود.

آخرین مرحله از خروج نظامیان آمریکا از افغانستان برای ایالات متحده به معنای پایان جنگی ۲۰ ساله خواهد بود اما برای افغانستان با توجه به نفوذ گروه طالبان در این کشور می تواند سرآغاز دوره ای نامعلوم باشد.

ارتش آمریکا طی روزهای گذشته با افزایش پرواز بالگردهای خود بر فراز کابل و پایگاه هوایی بگرام زمینه چینی برای خروج نظامیان این کشور از افغانستان را سرعت بخشیده است. نظامیان آمریکا قرار است تا روز ۱۱ سپتامبر سال جاری که مصادف با بیستمین سالگرد حملات سال ۲۰۰۱ به برج های دوقلوی نیویورک و پنتاگون است خاک افغانستان را ترک کنند.

روز یکشنبه دو مه (۱۲ اردیبهشت) مصادف با دهمین سالگرد کشته شدن اسامه بن لادن، رهبر گروه القاعده به دست نیروهای آمریکایی خواهد بود.

خروج متحدان آمریکا در ناتو از افغانستان نیز از روز پنجشنبه و با «هماهنگی» با ایالات متحده آغاز شده است.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا حدود دو هفته پیش خروج ۲۵۰۰ نظامی کشورش از افغانستان را تائید کرده بود. حدود ۱۰۰ هزار سرباز در دوران اوج حضور نظامی آمریکا در افغانستان بین سالهای ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۱ در خاک این کشور حضور داشتند./یورو نیوز

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن