اخبارخارجی

ترودو: مقابله با اسلام‌هراسی استراتژی کانادا برای مبارزه با نژادپرستی است

آوای سنت : نخست‌وزیر کانادا با اعلام این که دولتش با جوامع اسلامی این کشور برای تعیین نماینده ویژه برای مبارزه با اسلام‌هراسی همکاری خواهد کرد، تأکید کرد که مقابله با اسلام‌هراسی بخش مهمی از استراتژی کانادا برای مبارزه با نژادپرستی است.

به نقل از بخش عربی خبرگزاری آناتولی، جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، روز شنبه، ۹ بهمن به مناسبت روز ملی بزرگداشت پنجمین سالگرد حمله مسلحانه به مسجد شهر کبک کانادا که به کشته شدن ۶ نفر منجر شد، در بیانیه‌ای نوشت: امروز یاد ۶ نفری که در این حمله تروریستی جان خود را از دست دادند و ۱۹ نفر دیگر را که در اثر حمله تروریستی به مرکز فرهنگی  اسلامی شهر کبک زخمی شدند، گرامی می‌داریم.

وی افزود: در پنجمین سالگرد این فاجعه، یاد قربانیان این اقدام شنیع تروریستی را که با خونسردی تمام و در اثر تعصبی کورکورانه، اسلام‌هراسی و نژادپرستی کشته شدند، گرامی می‌داریم و با بازماندگان و مجروحان و همچنین خانواده‌ها و دوستانِ کسانی که عزیزان خود را از دست داده‌اند، و تمام مردم شهر کبک و سراسر کانادا ابراز همبستگی می‌کنیم.

ترودو ادامه داد: دولت کانادا علاوه بر تلاش برای دفاع از حقوق بشر، آزادی بیان و آزادی دین و مذهب، هرگونه اسلام‌هراسی، نژادپرستی و تبعیض را در جامعه محکوم می‌کند؛ به همین دلیل است که مقابله با اسلام‌هراسی بخش مهمی از استراتژی کانادا برای مبارزه با نژادپرستی است.

نخست‌وزیر کانادا در بیانیه خود نوشت: در ژوئیه گذشته، دولت کانادا یک نشست ملی درباره اسلام هراسی برگزار کرد و ما متعهد شدیم از برنامه‌های ضد نژادپرستی که با اسلام‌هراسی و خشونت مقابله می‌کند، حمایت کنیم. ما برای همکاری با جوامع مسلمان جهت انتصاب یک نماینده ویژه برای مبارزه با اسلام‌هراسی قدم برمی‌داریم.

ترودو ادامه داد: راهبرد ما شامل یک برنامه دولتی برای مقابله با نژادپرستی برنامه‌ریزی شده با دانش و تخصص لازم و همچنین سرمایه گذاری برای توانمندسازی جوامع به منظور مبارزه با انواع مختلف نژادپرستی از جمله اسلام‌هراسی است.

نخست‌وزیر کانادا در پایان سخنان خود از تأسیس یک صندوق حمایت ملی از بازماندگان جنایات نژادپرستانه برای کمک به آنها و تقویت راهبرد مبارزه با نژادپرستی در سال ۲۰۲۲ خبر داد.

در ۲۹ ژانویه ۲۰۱۷ (۱۰ بهمن ۹۵) یک فرد مسلح پس از نماز عشا به مسجدی در محله مسکونی شهر کبک کانادا یورش برد و به سوی نمازگزاران آتش گشود.

در این حمله ۶ نفر کشته و ۱۹ نفر دیگر به شدت زخمی شدند. این حمله یکی از شدیدترین حملات تروریستی به یک مسجد در کشورهای غربی بود.

پس از این حمله، هزاران نفر از جمله ترودو در کبک تجمع کرده و حمایت خود را از مسلمانان این کشور اعلام کردند.

دولت کانادا سال گذشته اعلام کرد که قصد دارد به منظور احترام به قربانیان و ابراز همبستگی با بازماندگان این فاجعه، روز ۲۹ ژانویه را به عنوان روز ملی بزرگداشت حمله به مسجد شهر کبک و اقدام علیه اسلام‌هراسی تعیین کند.

برچسب ها

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن