اخبارداخلی

حکمرانی قانون توأم با اخلاق

پرویز سارانی؛ فعال سیاسی و اجتماعی

دکتر مسعود پزشکیان در جریان مناظرات تلویزیونی خود با دیگر کاندیدای ریاست جمهوری بر چند مولفه مهم از جمله عدالت، رفع تبعیض، فساد ستیزی و اجرای قانون تاکید کرد؛ این مهم حلقه مفقوده توسعه همه جانبه و پایدار ایران عزیز است.
در سیستان و بلوچستان که همواره از بی عدالتی در توزیع منابع و تبعیض آسیب دیده و عدم اجرای قانون که در دهه های گذشته موجب پسرفت مناطق مختلف این سامان شده، موجب شد که توده مردم با اندیشه های نیک دکتر پزشکیان خویشتن پنداری کنند و بدان اعتماد کنند.
تورم لجام گسیخته، شاخص بالای فقر و فلاکت، تحریم های ظالمانه، وضعیت ایران در مناسبات بین المللی، گرانی، گسست میان دولت و ملت شرایط دشواری را به وجود آورده بود و در این شرایط مسعود پزشکیان و تکنوکرات های پیرامون او مطلوب ترین گزینه برای بهبود وضعیت کشور به شمار می رفتند، ملت فهیم ایران نیز شرایط را به درستی تحلیل کردند و رای مشارکت خود در اصلی ترین رکن دموکراسی شرایط را برای بهبود محیا کردند. اینک شرایط دشواری پیش روی پزشکیان و تیم وی است و برای افزایش میزان موفقیت به یاری و پیشتیبانی ملت بزرگ ایران نیازمند هستند. این پیشتیبانی ملت است که میزان اقتدار کشور را در مناسبات بین المللی افزایش می دهد.
تمام بحران ها و مسائل کشور چه در حوزه سیاست خارجی و چه سایر حوزه ها از جمله آب و محیط‌زیست چاره کارشناسی دارد و تاکید پزشکیان بر تکیه بر توان کارشناسان، امید حل مسائل و بحران را پررنگ تر می کند.
رفع انزوای ایران در عرصه بین الملل و بهبود روابط ایران با کشورهای تاثیر گذار علاوه بر تحصیل منافع ملی، در دیپلماسی با همسایگان جتی بر حل و فصل مناقشات آبی با افغانستان را تسهیل می کند و دیگر نیاز نیست مانند دولت سیزدهم به دنبال دستاورد سازی برویم تا مردم شریف سیستان در عطش بی آبی در رنج باشند.
علی رغم وجود ۳ برابر مصرف میزان آب مصرفی کل استان در سه سد بزرگ منطقه بلوچستان، زیبنده مردم منطقه بلوچستان نیست که بخاطر نبود زیرساخت انتقال آب، مشکل تامین آب شرب داشته باشند و یا با خطر وجود گاندو از آب غیر بهداشتی هوتک مصرف کنند. مادامی می توانیم خطر را از تمامیت عرضی کشور رفع کنیم که با توسعه سیستان و بلوچستان و سایر نقاط کمتر توسعه یافته میزان رضایتمندی را افزایش دهیم.
اهل سنت ایران به ویژه سیستان و بلوچستان سرمایه اجتماعی ایران بزرگ است و در تمام فراز و فرود کشور همراه و همگام هم‌وطنان بوده و هست، باید این مهم را ارج نهیم و در جریان یک آشتی ملی کدورت ها را برطرف کنیم تا اعضای خانواده بزرگ ایران در فرایند توسعه پایدار نقش آفرینی کنند.
ظرفیت های بالقوه سیستان و بلوچستان به حدی بالاست که می‌تواند تاثیر شگرفی در اقتصاد ایران ایفا کند، فقط باید شرایطی را به وجود آورد تا به جای مافیا، کارشناسان دلسوز نقش تصمیم سازی را به عهده بگیرند.
پیروزی دکتر مسعود پزشکیان در آوردگاه چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و انتخاب ایشان به عنوان نهمین رئیس‌جمهور ایران را به ملت نیک اندیش ایران تبریک عرض نموده و تردید ندارم که صدای ۸۵ میلیون نفر ایرانی شنیده و در راه حل مسائل آن ها گام های مهمی برداشته شود.


نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن