اخبارخارجی

روایت معماری مساجد عصر عثمانی در نمایشگاه عکس قطر

آوای سنت : نمایشگاه عکس «پرتوهای ایمان از عصر عثمانی» با موضوع معماری مساجد ساخته شده در این دوران از سوی وزرات فرهنگ قطر در کوی فرهنگی کتارا برگزار خواهد شد.

به نقل از الرایه، این نمایشگاه چهارشنبه، ۲۸ دی و به همت مرکز عکاسی قطر وابسته به وزارت فرهنگ این کشور در ساختمان مرکزی کوی فرهنگی کتارا برگزار خواهد شد و در آن آثار عکاسی خالد المسلمانی از مساجد ساخته شده به سبک عثمانی در این دوران به نمایش گذاشته خواهد شد.

معماری اسلامی در دوران عثمانی به شکلی گسترده با نیازهای جامعه و مردم هماهنگ بوده است. تعداد مساجد ساخته شده در این دوره را می‌توان بهترین دلیل بر جایگاه مسجد در گسترش معارف دین مبین اسلام و خدمت به جامعه دانست چرا که اکثر این مساجد در آن دوره همواره چراغ آموزش علم را روشن نگه می‌داشته‌اند و همواره آموزش قرآن، فقه و دیگر علوم دینی در این مساجد رواج داشته است.

ترکیه کنونی به عنوان میراث‌دار معماری اسلامی در دوره عثمانی به دلیل مساجد بسیار موجود در این کشور، به کشور مساجد مشهور است، اگرچه سیاستمداران لائیک ترکیه سال‌ها تلاش داشته‌اند تا هویت اسلامی را بزدایند اما تاکنون توفیقی نداشته‌اند.

نمایشگاه عکاسی «پرتوهای ایمان از عصر عثمانی» کوشیده است تا بخشی از این دنیای معماری اسلامی را به نمایش بگذارد.

برمبنای آخرین آمارها تعداد مساجد ترکیه تقریباً ۸۵۶۸۴ باب است. معماران بزرگ دوره عثمانی بر فراز هفت‌تپه‌ای که شهر استانبول بر آن بنا شده است، مساجد بسیاری ساخته‌اند که مناره‌های آن تاکنون برافراشته است.

تنها شهر استانبول به تنهایی دارای ۳۶۰۰ مسجد تاریخی و جدید است؛ امری که این شهر را به شهر مناره‌ها مشهور کرده است.

برچسب ها

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن