اخبارخارجی

پیش بینی دبیر کل ناتو از آینده جنگ اوکراین

آوای سنت : دبیرکل ناتو اظهار کرد، درگیری بین اوکراین و روسیه احتمالا از طریق مذاکره به پایان خواهد رسید؛ اما تا پیش از آغاز مذاکرات صلح، کی‌یف به تسلیحات بیشتری نیاز دارد.

به گزارش راشا تودی، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در شصت و هشتمین نشست سالانه پارلمانی ناتو در مادرید گفت: «ما همگی خواستار پایان این جنگ هستیم و باید درک کنیم که این جنگ به احتمال زیاد پای میز مذاکره به پایان خواهد رسید. اما باید بدانیم که کلا نتیجه این مذاکرات به قدرت در میدان جنگ بستگی دارد.»

وی علاوه‌ بر اینکه از قانونگذاران هر کشور عضو ناتو خواست تا به کی‌یف کمک کنند، افزود: اگر ما خواستار نتیجه‌ای قابل قبول برای اوکراین هستیم… بهترین کار این است که کمک‌های نظامی به این کشور ارسال کنیم. اعضای این ائتلاف نظامی باید آماده باشند تا در دراز مدت از اوکراین حمایت کنند.

استولتنبرگ همچنین اذعان داشت که این کمک‌ها برای اعضای ناتو هزینه‌هایی دارد و در ادامه تاکید کرد: در کشورهای ما، بسیاری با بحران افزایش هزینه‌های زندگی مواجه هستند. هزینه‌های غذا و انرژی در حال افزایش بوده و برای بسیاری از افراد دوران سختی است.

با این حال، دبیرکل ناتو استدلال کرد: «کشورهای غربی باید بهای سنگین‌تری بپردازند، زیرا اگر روسیه پیروز شود، به سایر رژیم‌های خودکامه این پیغام فرستاده خواهد شد که با زور می‌توانند به اهدافشان برسند و این موضوع برای جهان بسیار خطرناک است. البته دست‌کم گرفتن روسیه، اشتباه بزرگی است، زیرا این کشور توانایی‌های نظامی چشمگیر و تعداد بسیار زیادی نیرو و سرباز دارد.»

این در حالی است که مقامات روسیه بارها آمادگی خود را برای مذاکرات با اوکراین ابراز و کی‌یف را به “بی‌تمایلی” برای مذاکرات متهم کرده‌اند.

ینس استولتنبرگ همچنین هشدار داد، هم‌زمان با اینکه کشورهای غربی وابستگی خود به انرژی روسیه را کاهش می‌دهند، باید مراقب باشند تا گرفتار وابستگی‌های جدید به چین نشوند، چون ما شاهد تلاش‌های فزاینده چین جهت کنترل زیرساخت‌های حیاتی، زنجیره‌های تامین و بخش‌های صنعتی کلیدی هستیم. مواد معدنی نایاب چینی همه جاست؛ از جمله در گوشی‌های ما، ماشین‌ها و تجهیزات نظامی ما. ما به هیچ رژیم خودکامه‌ای نمی‌توانیم این شانس را بدهیم تا ما را تضعیف کنند.»

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن