جهان اسلامعمومی

تاثیر رشد صنعت حلال بر توسعه بانکداری اسلامی در خاورمیانه و جهان

آوای سنت : تقاضا برای بانکداری اسلامی به سرعت در خاورمیانه و جهان در حال افزایش است و پیش بینی می شود که درآمدزایی آن تا سال ۲۰۲۳ به ۳.۸ تریلیون دلار برسد .

به نقل از « arabianbusiness»، به گفته یک کارشناس اقتصادی ،بانکداری اسلامی یکی از سریعترین رشدها را در میان صنعت های اقتصادی دارا است ،دارایی یا درآمدزایی بانکداری اسلامی  اکنون بیش از ۲ تریلیون دلار است و انتظار می رود که تا سال ۲۰۲۳ به ۳.۸ تریلیون دلار برسد.

تقاضا برای بانکداری اسلامی به سرعت در خاورمیانه و جهان در حال افزایش است و پیش بینی می شود که این بخش تا سال ۲۰۲۳ به ۳.۸ تریلیون دلار برسد و تغییر روزافزون ترجیح مشتریان برای مسئولیت اجتماعی به عنوان انگیزه اصلی استفاده از محصولات و خدمات بخش های بانکی و مالی این تقاضاها را تقویت می کند.

رشد صنعت حلال نیز بر روند فعلی در بخش بانکداری اسلامی افزوده است.

اگرچه که بانکداری اسلامی تنها بخش کوچکی از منابع مالی جهانی را به خود اختصاص می دهد ، اما یکی از سریعترین صنایع اقتصادی است که دارایی های آن بیش از ۲ تریلیون دلار است.

«میلجان استامنکویچ» ،مدیر کل بخش خاورمیانه و آفریقای شمالی در «مامبو» که یکی از پلت فرم های پیشرو در حوزه بانکی و مالی است گفت که انتظار می رود این رقم تا سال ۲۰۲۳ به ۳.۸ تریلیون دلار برسد که مسیر مشخصی را برای بازار اقتصادی نشان می دهد.

استامنکوویچ گفت که پیش بینی می شود بخش هایی مانند مراقبت های بهداشتی اسلامی لوازم آرایشی و بهداشتی و غیره با نرخ بی سابقه ای رشد کنند و در نتیجه از رشد این بازار و به نوبه خود از بانکداری اسلامی حمایت کنند.

با این حال ، مدیر ارشد مامبو به موسسات بانکی و بخش مالی اسلامی در خاورمیانه هشدار داد که تا زمانی که در زمینه فناوری و دیجیتالی شدن در عملیات خود سریعتر پیش نروند ، ممکن است از شتاب عظیم رشد اقتصادی در منطقه و همچنین در سطح جهانی عقب بمانند.

استامنکوویچ گفت که بانکداری باز و کار در اکوسیستم شریک همچنین ممکن است به موسسات مالی بزرگ  کمک کند تا بر ارائه محصولات جدید و ویژگی های دیجیتالی متمرکز شوند.

بانک های اسلامی با تشخیص پتانسیل ها متوجه شده اند که پیشرفت های تکنولوژیکی نه تنها هزینه های عملیاتی را کاهش می دهد بلکه آنها را قادر می سازد تا به بازارهای محروم دسترسی پیدا کنند و دسترسی به خدمات مالی دیجیتال مقرون به صرفه را در سطح جهان فراهم می کند.

وی افزود: ما قبلا با ظهور گسترده نئو بانک ها شاهد این امر بودیم. همانطور که غالبا در مورد نوآوری اتفاق می افتد ، اخلالگران بازار را تحریک می کنند و بازیگران فعلی را مجبور می کنند تا تحول خود را برای رقابت افزایش دهند.

طبق بررسی جمعیت جهان ، ۱.۹ میلیارد مسلمان در سراسر جهان وجود دارند و این زمینه را برای خدمات بانکداری اسلامی و پتانسیل این صنعت برای گسترش دامنه خود به تمام نقاط جهان فراهم می کند.

در حالی که بازار جهانی سبک زندگی مصرف کنندگان مسلمان و اقتصاد حلال قرار است تا سال ۲۰۲۳ میلادی به ۳.۸ تریلیون دلار برسد،ظرفیت های بالقوه زیادی برای بازار اسلامی به وجود آمده است.

این مسئله فرصت های تجارت یا کسب و کار را برای کارآفرینانی که بدون تحریک حساسیت های می توانند بر روی بازارهای اسلامی سرمایه گذاری کنند،باز می کند تا امکان راه اندازی و شروع به کار در بخش های مختلف از غذای حلال گرفته تا مد فراهم شود.

گزارش «تامسون راتر»  از سوی سازمان جهانی اقتصاد اسلامی نشان می دهد که بخش اقتصاد به سبک زندگی مسلمانان به طور کلی در حال رشد مضاعف در اقتصاد جهانی است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن