جهان اسلامعمومی

فریاد نفرت مسلمانان از اسلام‌هراسی با تریبون‌های سایبری

آوای سنت : استفاده از فضای سایبری برای رساندن فریاد اعتراض و نفرت مسلمانان از پدیده‌هایی با ریشه اسلام‌هراسی از جمله ظرفیت‌هایی است که سازمان‌های اسلامی و گروه‌های فعال حقوقی به‌ویژه در جوامع غربی از آن بهره‌برداری می‌کنند.

افزایش جمعیت مسلمانان در غرب که بیشتر به دلیل مهاجرت به این کشورها رخ داده است، باعث شده که تنوع این جوامع روزبه‌روز بیشتر شود و با وجود اینکه در کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی حق آزادی بیان، آزادی عقیده و مذهب تضمین شده ولی همچنان اخباری از برخوردهای نژادپرستانه با مسلمانان هر از چندگاهی در رسانه‌های مختلف منتشر می‌شود.

به طور کلی تعریف اسلام‌هراسی عبارت است از: تعصب، بیزاری، دشمنی یا نفرت‌پراکنی علیه مسلمانان که شامل هرگونه تفاوت گذاشتن، محرومیت، محدودیت، تبعیض یا ترجیح دادن برضد مسلمانان در حوزه‌های مختلف حقوق بشر و آزادی‌های اساسی در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و یا سایر زمینه‌های زندگی عمومی است.

اسلام‌هراسی تنها به دسته‌ای از جرائم ناشی از نفرت محدود نمی‌شود بلکه موانعی که مسلمانان در همه زمینه‌های زندگی عمومی با آن روبه‌رو هستند هم شامل این تعریف می‌شود. این امر همچنین تبعیض در محل کار مانند عدم ارتقاء براساس موفقیت، حاشیه‌نشینی در مسائل سیاسی، قضاوت به دلیل کلیشه‌های منفی در رسانه‌ها و سیاست‌های عمومی را که بر اساس هویت دینی، علیه مسلمانان تبعیض قائل می‌شود، دربر می‌گیرد.

با این همه در سال‌های اخیر، مسلمانان تلاش کرده‌اند که صدای خود را به گوش مردم و مقامات قضایی رسانده و این کار را با تشکیل انجمن‌ها، سازمان‌ها و گروه‌های مردم‌نهاد محقق کنند.

یکی از این اقدامات ایجاد پلتفرم‌ها و وب‌سایت‌هایی برای گزارش این موارد و درخواست تحقیق و شناسایی عاملان و یا حامیان اسلام‌هراسی است. بیشتر این سایت‌ها وابسته به سازمان‌ها و گروه‌های اسلامی هستند اما سازمان‌های غیراسلامی فعال در زمینه حقوق بشر نیز در این حوزه فعال هستند.

 

نوامبری برای مسلمانان

 

پویش(کمپین) مجازی «ماه آگاهی‌بخشی از اسلام‌هراسی» (Islamophobia Awareness Month) که به طور اختصار(IAM) هم نامیده می‌شود، یکی از این وب‌سایت‌ها است که در زمینه گزارش و آگاهی‌بخشی درباره اسلام‌هراسی فعالیت دارد.

IAM از سوی سازمان مشارکت و توسعه مسلمانان (Muslim Engagement and Development) یا MEND و با همکاری دیگر سازمان‌های بریتانیا در سال ۲۰۱۲ تأسیس شد تا کلیشه‌هایی را که در مورد اسلام و مسلمانان در سطح جامعه وجود دارد به چالش بکشد.

تلاش مسلمانان برای رساندن صدای نفرت از اسلام‌هراسی

این کمپین، که نوامبر هر سال برگزار می‌شود با هدف همکاری با کمیساریای پلیس و جرایم(PCC)، شوراهای محلی، روزنامه‌نگاران، رسانه‌های محلی، شورایاران، نمایندگان پارلمان محلی، مساجد، دانشگاه‌ها، مدارس سازمان‌های اجتماعی و دیگران برای افزایش آگاهی از تهدید اسلام‌هراسی و تشویق گزارش دادن حوادث مرتبط با اسلام‌هراسی به پلیس صورت می‌گیرد. این کمپین در وب‌سایت خود آماری در مورد رخدادها و اقدامات اسلام‌هراسانه در بریتانیا ارائه داده است.

 

اسلام‌هراسی را به MAMA بگویید

 

سایت محاسبه تعداد حملات ضد مسلمانان (Measuring Anti-Muslim Attacks) که به طور اختصاری Tell Mama نامیده می‌شود، دیگر وب‌سایتی است که در بریتانیا وجود دارد و حوادث ضد مسلمانان در انگلستان را ثبت و محاسبه می‌کند. این وب‌سایت مشابه سایت دیگری به نام «اعتماد جامعه امنیت یهودیان» (Community Security Trust) که در مورد یهودستیزی فعالیت می‌کند، طراحی شده است و مانند CST از قربانیان هم حمایت می‌کند.

Tell MAMA در ۲۱ فوریه ۲۰۱۲ به ابتکار اریک پیکل (Eric Pickles)، از اعضای حزب محافظه‌کار بریتانیا راه‌اندازی شد و از سوی سازمان‌ Faith Matters که در حوزه گفت‌وگو‌های بین‌ادیانی فعال است، حمایت می‌شود.

تلاش مسلمانان برای رساندن صدای نفرت از اسلام‌هراسی

این پروژه با حمایت دولت وقت بریتانیا راه‌اندازی و از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۳ بودجه اولیه‌ای را از وزارت امور جوامع و دولت محلی دریافت کرد. Tell MAMA طیف وسیعی از مسائل و موارد را پوشش می‌دهد و همچنین با مساجد سراسر کشور کار می‌کند.

Tell MAMA پس از تیراندازی‌های دفتر مجله شارلی ابدو در پاریس در ۲۰۱۵ در زمینه نظارت بر جرائم نفرت علیه مسلمانان فعالیت قابل توجهی داشته است. علاوه بر این، Tell MAMA در برخی از پرونده‌های مهم مربوط به تبعیض علیه مسلمانان نیز کار کرده است.

رسانه‌های بریتانیایی فعالیت Tell MAMA را از طریق برنامه‌‌های متعددی برجسته کردند. این برنامه‌ها نشان داد که جرائم گزارش شده در زمینه اسلام‌هراسی به پلیس متروپولیتن لندن از جولای ۲۰۱۴ تا سال ۲۰۱۵ ۷۰ درصد افزایش داشته است.

 

CAIR: سازمانی که به خاطر یک فیلم تأسیس شد

 

شورای روابط آمریکایی _ اسلامی (Council on American–Islamic Relations‎) که به طور اختصار CAIR نامیده می‌شود، دیگر سازمانی است که در حوزه مبارزه با اسلام‌هراسی فعالیت دارد.

CAIR در ژوئن ۱۹۹۴ تأسیس شد و اولین دفتر آن در واشنگتن دی سی قرار داشت. تأسیس این سازمان تا حدی در پاسخ به فیلم دروغ‌های واقعی (True Lies) با بازی آرنولد شوارتزنگر و کارگردانی جیمز کامرون بود که به دلیل تصویرسازی کلیشه‌ای از مسلمانان و اعراب مورد انتقاد شدید قرار گرفت.

تلاش مسلمانان برای رساندن صدای نفرت از اسلام‌هراسی

دفترها یک ماه قبل از اکران فیلم افتتاح شد. اولین کمپین CAIR در پاسخ به یک کارت تبریک توهین‌آمیز بود که از واژه «شیعه» برای اشاره به فضولات انسانی استفاده می‌کرد. CAIR یک کمپین ملی را رهبری کرد و از فعالان برای تحت فشار گذاشتن شرکت کارت تبریک استفاده و در نهایت کارت را از بازار خارج کرد. در سال ۱۹۹۵، CAIR اولین مورد تبعیض به دلیل حجاب را مورد رسیدگی قرار داد که در آن یک کارمند مسلمان از داشتن حجاب محروم شده بود. این گروه بعد از حادثه تروریستی یازده سپتامبر تلاش زیادی کرد تا جو و دیدگاه‌های بسیار منفی که در جامعه آمریکا در مورد مسلمانان شکل گرفته بود، بهبود ببخشد.

بودجه سالانه CAIR حدود ۳ میلیون دلار (تا سال ۲۰۰۷) بوده اما بیشتر منابع مالی آن از طریق مسلمانان آمریکایی تأمین می‌شود. با این همه این سازمان کمک‌های مردمی از هر مذهب و همچنین خارجیان را می‌پذیرد.

 

ENAR و متحد شدن اروپا در مقابل تبعیض

 

شبکه اروپایی علیه نژادپرستی (The European Network Against Racism) یک شبکه غیردولتی ضد نژادپرستی در سراسر اتحادیه اروپا است. هدف ENAR پایان دادن به نژادپرستی و تبعیض ساختاری است و از برابری و همبستگی برای همه در اروپا حمایت می‌کند.

ENAR تلاش می‌کند که سازمان‌های غیردولتی محلی و ملی ضد نژادپرستی را در سراسر اروپا به هم متصل کرده و به عنوان رابط بین سازمان‌های عضو خود و نهادهای اروپایی عمل کند. این سازمان تلاش دارد نگرانی اقلیت‌های قومی و مذهبی را در بحث‌های سیاست اروپایی و ملی بیان کند.

تلاش مسلمانان برای رساندن صدای نفرت از اسلام‌هراسی

بودجه ENAR توسط اتحادیه اروپا و چند سازمان خیریه تأمین می‌شود. اعضای ENAR شامل طیف وسیعی از سازمان‌ها، از مردم تا سازمان‌های حامی، از مراکز اطلاعات، اتحادیه‌های کارگری و سازمان‌های دینی است.

مبارزه با اسلام‌هراسی از جمله کارها و وظایفی است که ENAR برای خود تعریف کرده و هر ساله گزارش‌ها و آمار‌هایی در مورد اسلام‌هراسی در اروپا و مبارزه با آن منتشر می‌کند. مقر این سازمان در بروکسل، پایتخت بلژیک است.

 

مبارزه علیه تبعیض در لندن

 

انجمن علیه اسلام‌هراسی و نژادپرستی (The Forum Against Islamophobia and Racism) یک گروه مدافع و لابی مسلمان مستقر در لندن است که علیه تبعیض در قالب اسلام‌هراسی و نژادپرستی مبارزه می‌کند. این سازمان در سال ۲۰۰۱ به عنوان یک سازمان خیریه مستقل با هدف نظارت بر پوشش رسانه‌ای اسلام و مسلمانان و به چالش کشیدن اسلام‌هراسی از طریق گفت‌وگو با سازمان‌های رسانه‌ای تأسیس شد.

تلاش مسلمانان برای رساندن صدای نفرت از اسلام‌هراسی

از زمان تأسیس، FAIR نشریات متعددی در زمینه اسلام‌هراسی در بریتانیا تولید شده است. بر اساس بیانیه این گروه، FAIR به منظور افزایش آگاهی و مبارزه با اسلام‌هراسی و نژادپرستی، گزارش حوادث خاص اسلام‌هراسی و نژادپرستی، تلاش برای از بین بردن تبعیض‌های مذهبی و نژادی، مبارزه و لابی در موضوعات مربوط به مسلمانان و دیگر جوامع چند قومی در بریتانیا  تأسیس شده است.

این گروه نیز به مانند سازمان‌های مشابه، موارد مرتبط با اسلام‌هراسی را گزارش داده و هر ساله نیز گزارش‌های مختلفی در مورد مسائل مرتبط با مسلمانان منتشر می‌کند.

برچسب ها

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن