دسته‌بندی نشده

امام حسین از دیدگاه اهل سنت

عبا آخوند. محمدنژاد (گمیشان)

دهم محرم،روز عاشورا،سالروز شهادت ریحان پیامبر، جگر گوشه بتول-رضی الله عنها-سردار جوانان بهشتی،حضرت ابو عبدالله سیدنا حسین بن علی-رضی الله عنه است.
🌹ایشان چهارده قرن پیش به منظور احقاق حق وابطال باطل ،درخت اسلام را با خون خود آبیاری کرده است. حضرت امام حسین با شهادت خود سرخرویی حق پرستان وروسیاهی باطل کیشان را بر صفحه تاریخ به خون پاکش ثبت نموده است.

حضرت سیدنا حسین(رض) چون در دامن حضرت رسول پرورش یافته است،به مثابه فرزند وی می باشدوحضرت رسول اکرم نه تنها از جهت نسبت با او تعلق دارد،بلکه حضرت حسین (رض) در نگاه مقدس حضرت رحمت للعالمین بی نهایت محبوبیت داشت وامت خود را درباره محبت وی تاکید فرموده چنانچه در حدیثی به روایت ترمذی موجود است:{ حسین منی وانا من الحسین احب الله من احب حسینا}.حسین از من ومن از حسین ،دوست بدارد خداوند متعال شخصی را که او را دوست بدارد.

پیامبر اکرم(ص) در مورد حضرت حسن وحسین (رض) فرموده است: آن هر دو سردار جوانان اهل بهشت خواهند بود.
پدر ایشان خلیفه راشد،اسدالله الغالب حضرت سیدنا علی ابن ابی طالب (رض) است ومادر پاکیزه اش حضرت سیده نساءالعالمین ،فاطمه الزهرا رضی الله عنها می باشد.

پس از ولادت در خدمت آن حضرت صلی الله علیه وسلم آورده شد،آن حضرت با دیدنش بسیار مسرور وخوشحال شدوبا کمال شفقت او را تحسین فرمود ونامش را حسین نامید وبر گوش هایش اذان واقامه گفت.
جسم مبارکش خیلی مقدس وبا جد مطهرش حضرت رسول اکرم(ص) بی نهایت مشابهت داشت.

از انس (رض) روایت شده است که از پیامبر اکرم(ص) سوال شد که کدام یک از اهل بیت تو به نزد تو محبوبتر است؟ در جواب فرمود:حسن وحسین (رض) .
پیامبر اکرم(ص) آنان را به آغوش می کشید وبرای آنها در بارگاه الهی دعا می کرد وفرمود:{پروردگارا من آنها را دوست دارم،پس تو هم آن هر دو را دوست بدار،وهرکس که آنها را دوست بدارد ،تو دوستش بدار.}

حضرت سیدنا حسین(رض) در ورع وتقوی وشجاعت بی نظیر بود. مردم کوفه او را دعوت کردند که به کوفه بیاید تا با او بیعت کنند. حضرت حسین با جمعی از یاران وخانواده خود به سوی عراق حرکت کردند تا به تشکیل یک حکومت اسلامی علیه یزید ، که فسق وفجور او برایش واضح شده بود،موفق شود.

اما در نزدیکی کربلا سپاهیانی که عبیدالله بن زیاد به فرمان یزید ،برای جلوگیری از آن حضرت (رض) فرستاده بود،مانع حرکت وی شدند.
ایشان با ۷۲ تن از اصحاب ویارانش در مقابل آن فساق ودشمنان اسلام شجاعت نشان داده ودر روز شنبه دهم محرم سال ۶۱ هجری در سرزمین کربلا جام شهادت را نوشیدند. {انا لله وانا الیه راجعون}

زهری میگوید:قاتلان امام حسین در همین دنیا به کیفر خود رسیدند .بعضی ها روسیاه شده ویا مسخ شدند ، اما حقیقت وبزرگواری وعظمت مردان با خدایی که به خاطر سربلندی کلمه الله در معرکه نبرد حق وباطل عاشقانه جان باختند ودر میدان شهادت گوی سبقت ربودند در طول تاریخ جامعه انسانیت پس از گذشت سالهای متمادی بر حال خود باقی ومداوم ماند.

خلف بن خلیفه از پدرش نقل می کند که گفت:زمانی که امام حسین به شهادت رسید ،آن قدر آسمان تاریک شد که هنگام ظهر ستاره های آسمان ظاهر شدند تا جایی که ستاره جوزا در عصر دیده شد وخاک سرخ از آسمان فرو ریخت.

ام الفضل دختر حارث می گوید: روزی همچنان که حسین (رض) دردامن من بود به رسول خدا وارد شدم .حضرت با نگاهی به حسین نمود ودیدگانش اشک آلود شد.عرض کردم پدر ومادرم فدای شما باد چرا گریستید؟فرمود: هم اکنون جبرائیل بر من نازل شد وخبر داد امتت به زودی همین فرزند مرا شهید می کنند وخاکی از خاک سرخ رنگ او را برای من آورد.

📚منابع:
۱-طبرانی،الکبیرج۷ص۱۹۵، هیثمی ج۹ص۱۹۴.
۲-تهذیب الکمال،المزی ج۶ ص ۴۳۱-۴۳۲،وتهذیب التهذیب،ابن حجر ج۲ص۳۰۵، تاریخ مدینه دمشق،ابن عساکرج۱۴ ص۲۲۶.
۳-المستدرک ،الحاکم النیشابوری ج۳ ص ۱۷۶-۱۷۷، تاریخ مدینه دمشق،ابن عساکر،ج۱۴ ص ۱۹۶-۱۹۷.


نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن