آسیااخبارخارجیدسته‌بندی نشده

بسته خبری تحولات سیاسی نبرد طوفان الاقصی/۱

واحد بین الملل و ترجمه پایگاه خبری – تحلیلی آوای سنت در نظر دارد که تا حد امکان و توانایی اخبار مرتبط با فلسطین و رژیم صهیونیستی را به صورت روزانه در قالب یک گزارش خبری به مخاطبان خود ارائه دهد و امید است که مورد رضایت و استفاده مخاطبان فرهیخته این پایگاه خبری قرار گیرد..

اخبار سیاست خارجی:

 1. تظاهرکنندگان حامی فلسطین کاروان نخست‌وزیر جدید انگلیس را محاصره کردند

تظاهرکنندگان حامی فلسطین کاروان نخست‌وزیر جدید انگلیس را در جریان سفرش به ادینبرو محاصره کردند. پس از پایان نشست «کر استارمر» نخست‌وزیر جدید انگلیس با «جان سویینی» وزیر اول اسکاتلند در«بوت هاوس»، معترضانی که پرچم‌های فلسطین را در دست داشتند مانع حرکت خودروی وی شدند.

 1. نخست‌وزیر انگلیس: به رسمیت شناختن فلسطین حق انکارناپذیر فلسطینیان است

نخست‌وزیر جدید انگلیس با تاکید بر لزوم برقراری آتش‌بس فوری در غزه، گفت به رسمیت شناختن کشور مستقل فلسطینی حق انکارناپذیر فلسطینیان است. «کر استارمر» نخست‌وزیر جدید انگلیس یکشنبه با «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین تلفنی گفت‌وگو کرد.

 1. روسای سیا، موساد و اطلاعات مصر در دوحه با یکدیگر دیدار می‌کنند

منابع خبری رژیم صهیونیستی از دیدار احتمالی مدیر سازمان سیا، روسای سازمان جاسوسی موساد و سازمان اطلاعات مصر و نخست‌وزیر قطر در دوحه خبر دادند. به نقل از سازمان رادیو و تلویزیون رژیم صهیونیستی، «ویلیام برنز» مدیر سازمان سیا، «دیوید بارنیا» و «عباس کامل» به ترتیتب روسای سازمان جاسوسی موساد و سازمان اطلاعات مصر و «محمد بن عبدالرحمان آل ثانی» نخست وزیر قطر احتمالا روز چهارشنبه در دوحه با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کنند.

 1. رئیس‌جمهور ازبکستان: ما خواستار توقف فوری جنگ غزه و آغاز روند صلح هستیم

رئیس‌جمهور ازبکستان خواستار توقف فوری جنگ در غزه و آغاز روند صلح شد. «شوکت میرضیایف» رئیس‌جمهور ازبکستان در جریان نشست غیررسمی سازمان کشورهای ترک‌زبان خواستار آغاز روند صلح در نوار غزه در اسرع وقت شد.

اخبار سیاست داخلی:

 • رئیس رژیم صهیونیستی: اکثریت اسرائیلی‌ها خواهان توافق مبادله اسرا هستند

اسحاق­هرتزوگ رئیس­رژیم­صهیونیستی اعلام کرد اکثریت اسرائیلی‌ها از توافق مبادله اسرا با مقاومت درغزه حمایت می‌کنند.

 • مسئولان موساد: فرصت طلایی برای امضای توافق مبادله اسرا پیش آمده است

شبکه ۱۳ تلویزیون رژیم صهیونیستی اعلام کرد برخی مسئولان موساد که در مذاکرات مبادله اسرا نیز مشارکت داشتند، خاطر نشان کردند که امید زیادی به دستیابی به توافقی که باعث بازگشت اسرای اسرائیلی از نوار غزه شود، وجود دارد و برآوردها نشان­می­دهد که «فرصت طلایی برای امضای توافق مبادله اسرا» با جنبش مقاومت اسلامی حماس پیش­آمده است.

 • نتانیاهو: توافق باید اجازه دهد ما به اهداف جنگی خود برسیم

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل روز یکشنبه گفت که هرگونه توافق آتش بس در غزه باید به ما اجازه دهد تا به اهداف جنگی خود نیز برسیم.وی افزود: این توافق باید از انتقال سلاح به حماس از طریق مرز بین غزه و مصر جلوگیری کند و نباید اجازه دهد هزاران شبه نظامی به شمال غزه بازگردند.

 • اسرائیل با خروج نیروهای خود از نقاط مهم نوار غزه موافقت نخواهد کرد

یک منبع سیاسی به روزنامه اسرائیل هیوم گفت که اسرائیل با خروج نیروهایش از نقاط مهم نوار غزه در چارچوب معامله گروگانگیری با جنبش حماس موافقت نخواهد کرد.این روزنامه عبری اشاره کرد که اسرائیل و حماس مذاکرات غیرمستقیم بر سر این توافق را از روز دوشنبه از سر خواهند گرفت که می تواند به پایان درگیری در غزه منجر شود.

 • نتانیاهو بند جدیدی به شروط اسرائیل در مذاکرات اضافه کرد

در جریان دیدار نتانیاهو با تیم مذاکره کننده، نتانیاهو بند جدیدی را به شروط اسرائیل در مذاکرات اضافه کرد. از تیم مذاکره کننده خواسته شد تا شرایطی را ارائه کنند که بر اساس آن بازگشت به شمال نوار غزه تنها برای غیرنظامیان امکان پذیر باشد که این امر با خواسته حماس در تضاد است. مقامات نظامی در اسرائیل گفتند: واضح است که حماس با این درخواست موافقت نخواهد کرد.

 • نگرانی مسئولان اسرائیلی نسبت به سنگ‌اندازی نتانیاهو بر سر راه توافق مبادله اسرا

سازمان رادیو و تلویزیون رژیم صهیونیستی به نقل از دو منبع بیان کرد که مسئولان سرویس‌های امنیتی اسرائیلی از بیانیه دفتر نتانیاهو در مورد مبادله اسرا شوکه شدند.مسئولان امنیتی اسرائیلی نسبت به اینکه نتانیاهو بخواهد برای جلوگیری از فروپاشی دولت خود بر سر راه رسیدن به توافق مبادله اسرا سنگ‌اندازی کند، اظهار نگرانی کردند.

 • میانجیگران: شروط نتانیاهو چشم‌انداز مذاکرات را مخدوش می‌کند

یک مقام بلندپایه در کشورهای میانجیگر در پرونده مذاکرات آتش‌بس در نوار غزه در گفت‌وگو با «تایمز اسرائیل» گفت: مطالب غیرقابل مذاکره اعلام شده توسط دفتر نتانیاهو به حساس‌ترین جنبه مذاکرات جاری آسیب می‌رساند؛ چراکه جنبش حماس به دنبال دریافت تضمین از میانجی‌ها است که اسرائیل پس از مرحله اول توافق آتش‌بس و آزادی اسرا، جنگ را از سر نخواهد گرفت.

 • اسموتریچ: حماس در حال فروپاشی است

بزالل اسموتریچ وزیر دارایی افراطی اسرائیل گفت که حماس در حال فروپاشی است و به آتش‌بس احتیاج دارد. اسموتریچ گفت: اکنون زمان آن است که بر آنها فشار بیاوریم تا حماس را شکست دهیم. وی در ادامه گفت: توقف جنگ، درست زمانی که حماس در آستانه شکست است و اجازه دادن به آنها برای جنگیدن دوباره با ما و بازیابی خود حماقت محض است که به دستاوردهای ما لطمه خواهد زد، دستاوردهایی که با خون فراوان بدست آمده است.

 • لیبرمن: موساد باید بر پرونده ایران تمرکز کند مذاکرات با حماس

آویگدور لیبرمن، نماینده کنست گفت: من در مذاکرات آتش بس فقط به تیم وزارت دفاع اعتماد دارم و رئیس موساد نباید به پرونده رسیدگی کند و باید مشغول پرونده ایران باشد. وی گفت: باید از همه ظرفیت­هایی که در اختیار داریم استفاده کنیم زیرا قدرت بازدارندگی خود را به صفر رسانده ایم. لیبرمن همچنین خواستار حمله اتمی به ایران شد.

 • رئیس شین بت برای مذاکره در مورد معامله زندانیان به قاهره سفر کرد

🔸پایگاه خبری عبری ۰۴۰۴ روز دوشنبه گزارش داد که رونن بار، رئیس سرویس اطلاعاتی شین بت اشغالگر به قاهره سفر کرد تا در مورد معامله زندانیان و توافق آتش‌بس گفتگو کند.این وبسایت افزود که انتظار می رود رئیس شین بت همچنین درباره ساخت دیوار زمینی بین نوار غزه و مصر و کنترل گذرگاه رفح با مقامات مصری گفتگو کند.

 • مصر به رئیس­موساد پیام داد که با ساخت دیوار زیرزمینی برای جلوگیری از قاچاق سلاح به غزه موافق است

ردایو ارتش اسرائیل اعلام کرد در صورت موافقت اسرائیل با معامله مبادله، مصر و ایالات متحده با کمک اسرائیل یک مانع زیرزمینی در مرز مصر و غزه برای جلوگیری از قاچاق اسلحه ایجاد خواهند کرد که در اولین روزهای اجرایی شدن آتش بس آغاز خواهد شد.

 • معاریو: “اسرائیل” از همان لحظات اولیه جنگ شکست خورد

روزنامه عبری زبان معاریو تاکید کرد که اداره جنگ توسط رژیم صهیونیستی به شیوه عجز و ناتوانی بی‌پایان انجام می‌گیرد و این جنگ موجب فروپاشی اقتصاد “اسرئیل” و نیروهای ذخیره آن شده و هر روز دستیابی به پیروزی را غیرممکن‌تر می‌کند. “اسرائیل” جنگ را ساعت ۶:۲۸ دقیقه صبح هفتم اکتبر یعنی همان لحظات اولیه آغاز نبرد طوفان الاقصی باخت.

 • لاپید : ارتش ما به نیروهای ذخیره متکی است که برای این نوع جنگ مناسب نیستند.

یایر لاپید، رهبر اپوزیسیون اسرائیل روز یکشنبه گفت: ما باید جنگ را متوقف کنیم، توافق کنیم و اسرا را برگردانیم.رادیو ارتش اسرائیل به نقل از لاپید گفت: اسرائیل همیشه با جنگ های طولانی مخالف بوده است و ارتش ما به نیروهای ذخیره متکی است که برای این نوع جنگ مناسب نیستند.

 • گانتز: هر شهروند غزه که در ۷ اکتبر از مرز عبور کرده، به اعدام محکوم می‌شود

بنی­گانتز، عضو کنست، روز یکشنبه گفت هر شهروند غزه که در ۷ اکتبر از مرز عبور کرده باشد، به اعدام محکوم می شود.

 • مخالفت دادستانی رژیم صهیونیستی با تعویق طولانی‌مدت محاکمه نتانیاهو

رسانه‌های صهیونیستی فاش کردند دادستانی این رژیم درخواست «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی برای به تعویق انداختن محاکمه وی در پرونده‌های فساد مالی به بعد از ماه نوامبر را رد کرد.قبلا قرار بود جلسه بعدی محاکمه نتانیاهو ۹ ژوئیه برگزار شود که براساس درخواست وکیل وی و شرایط جنگ، این جلسه تا ماه نوامبر به تعویق افتاد.

 • موافقت رژیم صهیونیستی با تمدید تخلیه شهرک‌های شمالی و جنوبی

کابینه رژیم صهیونیستی با تمدید دوره تخلیه شهرک‌های صهیونیستی در مرزهای شمالی با لبنان و مرزهای جنوبی با نوار غزه تا ۳۱ ماه اوت ۲۰۲۴ موافقت کرده است.

 • ابوعبیده: همچنان در غزه بدون هرگونه حمایت و پشتیبانی خارجی مبارزه می‌کنیم

سخنگوی گردان‌های القسام در در دویست و هفتاد و پنجمین روز نبرد طوفان الاقصی گفت: ما همچنان در غزه بدون هرگونه حمایت وپشتیبانی خارجی مبارزه می‌کنیم،  ملت فلسطین همچنان بدون آب­وغذا ودارو مقاومت و پایداری می‌کند.

 • افشای یک سند امنیتی در اسرائیل درباره وضعیت حماس در غزه

یک سند امنیتی تهیه شده توسط نهادهای نظامی در اسرائیل نشان می‌دهد که جنبش حماس هنوز در سراسر نوار غزه فعال و قوی است و در مرحله ای است که می تواند خود را بازسازی و تقویت کند.

به گزارش شبکه ۱۴ اسرائیل، در این سند آمده است که در مکان­هایی که ارتش اسرائیل از آن عقب نشینی می­کند، حماس بازخواهد گشت و موفق خواهد شد توانایی های خود را بازیابی کند. این سند توانایی‌های حماس را از نظر موفقیت در انتصاب فرماندهان گروهان و گردان‌ها به جای کسانی که به شهادت رسیده‌اند، شرح می‌دهد.

این سند همچنین نشان می‌دهد که با وجود ماه‌های طولانی نبرد و کاهش قابل توجه پرتاب موشک به سمت اسرائیل، حماس همچنان صدها موشک در اختیار دارد و قادر به پرتاب آنها از شمال نوار غزه است.

این سند می افزاید که همه تونل ها در محور فیلادلفیا در مرز مصر شناسایی نشده اند. بنابراین تخمین زده می شود که تخریب همه تونل ها چند هفته طول بکشد. این سند امنیتی می گوید که توقف جنگ در غزه در این مرحله به حماس این امکان را می دهد تا خود را از نظر نظامی و غیرنظامی بازسازی کند و این امکان را برای آن فراهم می کند که در آینده تهدید بزرگی برای ارتش باشد.

 • بزرگترین عملیات هوایی حزب الله از آغاز جنگ علیه غزه

یک مسئول حزب الله در گفتگو با الجزیره اعلام کرد: در بزرگ‌ترین عملیات نیروی هوایی حزب الله از هشتم اکتبر تجهیزات جاسوسی و اطلاعاتی و سیستم‌های فنی رژیم اشغالگر صهیونیستی را در کوه حرمون در شمال فلسطین اشغالی هدف قرار دادیم و بخش‌هایی از آن را تخریب کردیم. وی اعلام کرد که این مرکز جاسوسی رژیم اشغالگر صهیونیستی برای اولین بار از زمان جنگ اکتبر ۱۹۷۳ هدف قرار گرفته است.

برچسب ها

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن