تربیت فرزندان

رفتارهای پرخطر در دوران نوجوانی

آنچه والدین باید بدانند (بخش دوم)

آوای سنت : خانواده متشنج از عوامل ایجاد رفتار پرخطر در نوجوانی است (بخش اول را اینجا ببینید)

کدام گروه نوجوان بیشتر در معرض رفتارهای پرخطر هستند؟

به طور کلی باید از همه ی نوجوانان و کودکان در مقابل این خطرها مراقبت شود اما گروهی از نوجوانان بیشتر به توجه و مراقبت نیاز دارند. این گروه شامل: نوجوانانی که سابقه ی مشکلات روانی و رفتاری دارند، در محیط های خطرناک زندگی می کنند یا در آنها رفت و آمد دارند، قبلا رفتار پرخطر در آنها مشاهده شده، خانواده ی پرخطر دارند، سابقه ی شکست یا افت تحصیلی در کارنامه آنها وجود دارد.

دلایل رفتارهای پرخطر در نوجوانان چیست؟

دلایل زیادی وجود دارد که سبب بروز این رفتارها در نوجوانان می شود که به چند مورد آنها اشاره می کنیم:

خانواده:

خانواده کانون رشد تربیت و یادگیری انسان است. تمام ملاک های انسانیت از خانواده آموخته می شود. خانواده ها باعث رشد فرهنگی، شناختی و اجتماعی انسان می شوند و با محبت بی دریغی که به فرزندان هدیه می کنند آنها را از لحاظ عاطفی بی نیاز می گردانند. بنابراین اگر فردی از نعمت داشتن خانواده ی خوب محروم شود می تواند در معرض بسیاری از آسیب ها قرار بگیرد. طبق آمار نوجوانانی که به مصرف مواد مخدر و الکل روی می آورند، معمولا خانواده ی متشنجی دارند. در این افراد معمولا اعضای خانواده نیز درگیر این گونه رفتارها هستند، یا روابط عاطفی سالمی دربین آنها وجود ندارد.

فشارهای وارده از طرف مدرسه ها:

مدارس گاهی با بی توجهی به دانش آموزان، بر مشکلات دوران بلوغ دامن می زنند. این فشارها در دوران بلوغ به خودی خود می توانند زندگی فرد را دستخوش کنند، به همین سبب دانش آموزان ممکن است از درس و مدرسه گریزان شوند و برای کاهش فشارهای روانی ناشی از آن به رفتارهای پرخطر روی بیاورند.

محیط زندگی:

محیطی که در آن زندگی می کنیم می تواند به بسیاری از فعالیت ها و رفتارهای ما جهت بدهد. حال نوجوانی را در نظر بگیرید که در اوج تغییرات هورمونی و تحول روحی و روانی است و در محیطی کاملا متشنج زندگی می کند. این نوجوان می تواند به شدت تحت تاثیر مجرمان و بزهکاران اطراف خود قرار بگیرد.

عوامل روانشناختی:

مسلما هر چه سلامت روانی یک فرد نرمال تر باشد، کمتر به فکر آسیب به خود و اطرافیان است. طبق تحقیقات نوجوانانی که دچار افسردگی یا اضطراب هستند، تمایل بیشتری برای استفاده از مواد مخدر دارند. اعتماد به نفسی که نوجوان دارد می تواند به او حس ارزشمندی القا کند، اگر فرد در دوران نوجوانی مقدار کافی اعتماد به نفس نداشته باشد و دائما به دنبال تایید از جانب دیگران باشد، تحت فشارهای روانی ممکن است به سمت انجام رفتارهای پرخطر کشیده شود.

گروه دوستان:

نوجوانان در دوران بلوغ به شدت تحت تاثیر دوستان خود هستند و دائما از آنها الگوبرداری می کنند، به گونه ای که یک رفتار غلط دوستشان می تواند، از هزاران رفتار اصولی خانواده ی آنها تاثیرگذارتر باشد.

اگر در این دوران نیازهای عاطفی و روانی نوجوان به شکل درستی از طرف خانواده بر طرف نشود؛ ممکن است او را به سمت دوستانش بکشاند، به گونه ای که آنها را به خانواده ی خود ترجیح دهد و اگر این دوستان رفتارهای پرخطر داشته باشند فرد نیز سعی می کند خود را شبیه آنها کند. بنابراین والدین باید این نکته را بدانند که اگر نیازهای عاطفی فرزند خود را برطرف نکنند، او به دنبال کسان دیگری برای جلب محبت و توجه می رود.

ادامه دارد ….
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن