مجلس و نمایندگان
موضوعات داغ

واکنش نماینده مهاباد به حوادث اخیر این شهر

آوای سنت : پس از انتشار اخبار نگران‌کننده‌ای درباره ناآرامی‌های مهاباد در رسانه‌های رسمی و غیررسمی، روزنامه هم‌میهن در گفتگو با جلال محمودزاده، نماینده مهاباد در مجلس شورای اسلامی، جزئیاتی درباره اتفاقات رخ داده در مهاباد منتشر کرد.

جلال محمودزاده، نماینده مهاباد درباره حوادث مهاباد و حضور نیرو‌های نظامی در خیابان‌های این شهر در شامگاه شنبه در گفتگو با هم‌میهن، گفت: «مردم مهاباد تا ساعات ۲ و ۳ بامداد روز یکشنبه با من تماس داشتند. برق برخی مناطق قطع شده بود. این مناطق دست نیرو‌های امنیتی بود، اما نمی‌دانم کدام‌ یک از نیرو‌ها به خانه‌های مردم، پنجره‌ها و مغازه‌ها تیراندازی کردند، شیشه‌های مغازه‌ها شکسته شده و به خودرو‌های شهروندان نیز آسیب وارد شده است. همچنین به ترانس‌ها و تاسیسات برق این مناطق نیز آسیب رسیده است. مردم از این وضعیت در این مناطق ناراحت بودند. تعدادی زخمی شدند، اما کسی کشته نشد. خسارات مالی فراوانی نیز به مردم وارد شد.»

او ادامه داد: «روز گذشته نامه‌ای به دبیر شورای عالی امنیت ملی نوشتم و درخواست کردم که نیرو‌های امنیتی و نیرو‌های مستقر در شهرستان با سعه‌صدر و مهربانی با مردم رفتار کنند تا شهر آرام شود. در حال حاضر نیرو‌های امنیتی در شهر حضور دارند و گزارش خاصی تا این لحظه به‌دست من نرسیده است، اما از نیرو‌های امنیتی انتظار داریم جان و مال مردم را حفظ کنند و اجازه ندهند کسی به جان و مال مردم تعرض کند. همه شهروندان در گروه معترضان نیستند، اما صحبت‌های معترضان باید شنیده شود. مشکلات آن‌ها بیشتر مرتبط با اشتغال و بیکاری است. این مناطق محروم هستند و بیکاری در این مناطق زیاد است. نباید به خانه‌ها و خودرو‌های شهروندان آسیب وارد شود. مردم باید به‌راحتی بتوانند در شهر تردد کنند. این موارد خواسته‌های ما از دستگاه‌های امنیتی است.»

نماینده مردم مهاباد در مجلس درباره قطع آب در این شهر، این موضوع را با انجام عملیات عمرانی توسط شهرداری این شهر و تخریب سهوی لوله‌های انتقال آب به برخی از مناطق شهر توسط پیمانکار مرتبط دانست و اظهار کرد: «تعمیر این لوله‌ها حدود شش ساعت طول کشید، اما قطع برق تعدادی از مناطق به‌علت شلیک گلوله به تجهیزات بود که روز گذشته خرابی‌های تجهیزات برق رفع شد.» روز گذشته همچنین اخبار و تصاویری مبنی بر محاصره یک کلانتری در مهاباد منتشر شد که از درخواست حمایت از نیروی انتظامی توسط معترضان حکایت داشت.

نماینده مهاباد دراین باره گفت: «کلانتری محاصره نشد، اما نیروی انتظامی در یکی از مناطق متشنج حاضر شد که مردم هم از آن‌ها خواستند که با توجه به خسارت از آن منطقه به لحاظ امنیتی محافظت کنند. حدود نیم ساعت مردم شعار دادند و از آن‌ها حمایت خواستند.»

آوای سنت : مناطق کورد نشین غرب کشور در هفته های گذشته شاهد حوادث تلخی بوده اند.

مهم ترین مشکل مردمان این سرزمین بیکاری جوانان و ضعف مدیران محلی برای استفاده بهینه از ظرفیت های مرزی این مناطق است.

تحولات اخیر و خشونت های رخ داده در این منطقه لطمات جبران ناپذیری را بر اقتصاد نیمه جان آن وارد کرده است.

امید که با سعه صدر نیروهای انتظامی و نظامی از یک طرف و هوشیاری مردم از طرف دیگر شاهد بازگشت امنیت و آسایش به این مناطق باشیم.

بدیهی است تداوم ناامنی ثمری جز تعمیق فقر در بین خانواده های این مناطق ندارد.

پیشنهاد ما این است که دولت به ساکنان مناطق مرزی آسیب دیده از حوادث اخیر در غرب و جنوب شرق کشور، یارانه حمایتی ویژه پرداخت نماید.

برچسب ها

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن