گفتگو و مصاحبه
موضوعات داغ

مرزنشینان را دریابیم

نماینده مردم نقده و اشنویه:نگاه به مرزنشینان باید تغییر کند

آوای سنت : نماینده مردم نقده و اشنویه در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به وضعیت «بسیار نامطلوب توسعه‌یافتگی» در استان‌های سیستان‌وبلوچستان، کردستان، آذربایجان غربی، ایلام و کرمانشاه، بر لزوم «تبعیض مثبت» در این استان‌ها تاکید کرد.

عبدالکریم حسین‌زاده در گفت‌وگو با ایلنا، اظهار داشت: هنگامی که در جایی توسعه‌نیافتگی و فقر باشد روش‌های درآمدزایی غیررسمی خواهد بود که این امر آسیب‌های اجتماعی و مخاطرات عظیمی برای جامعه به‌وجود می‌آورد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: اگر شاخص‌های توسعه‌نیافتگی را نگاه کنید مشاهده خواهید کرد که استان‌های سیستان‌وبلوچستان، کردستان، آذربایجان غربی، ایلام و کرمانشاه به لحاظ توسعه‌یافتگی در وضعیت بسیار نامطلوبی قرار دارند. اینها استان‌هایی هستند که در این زمینه بسیار مشکل دارند و اتفاقا کولبری در آن‌ها شغلی است که انجام می‌شود.

رئیس فراکسیون حقوق شهروندی خاطرنشان کرد:‌ به اعتقاد من برخورد عاقلانه و دقیق با موضوع ریشه‌یابی فقر در این مناطق لازم است. معتقدم برای پنج استانی که هنوز توسعه‌یافتگی در آنها اتفاق نیفتاده است و مردمش برای امرار معاش کولبری می‌کنند باید تبعیض مثبت قائل شویم.

حسین‌زاده افزود: تبعیض مثبت یعنی این‌که از ردیف بودجه برای‌شان بالاتر از میانگین کشوری در نظر بگیریم تا اتفاقات مثبتی در این مناطق بیفتد و مردمش کمتر سراغ شغل‌های پرخطری مانند کولبری بروند، چراکه بالارفتن تلاش مردم برای درآمدزایی اقتصادی یا برای تامین معاش خانواده، خودبه‌خود آنها را به سمت کارهای پرخطر سوق می‌دهد.

حسین‌زاده با ارائه این پیشنهاد که «کولبران را سهام‌دار شرکت‌های حمل‌ونقل مرزی کنیم» اظهار داشت: قول می‌دهم اگر در همین پنج استان ترانزیت کالایی و شرکت‌های حمل‌ونقل شکل گیرد و کولبران واقعی شناسایی شوند و شغل برای‌شان ایجاد شود دیگر کسی به سمت این کار پرخطر نمی‌رود.

نمایندۀ مردم اشنویه در ادامۀ سخنانش با انتقاد از اوضاع کولبران، اصل بحث «ساماندهی کولبران» را زیرسؤال برد و گفت: بحث‌هایی که تحت عنوان ساماندهی کولبران مطرح می‌شود عقلانی نیست. در این مسئله باید به ریشه‌های داستان نگاه کنیم، ساماندهی در واقع پاک کردن صورت مسأله است، چرا؟ چون اصل موضوع در مناطق مرزی که مردمش برای امرار معاش دست به کولبری می‌زنند، توزیع نامتعادل قدرت و ثروت است.

وی ادامه داد: موضوع اصلی که اصلاً مورد توجه قرار نمی‌گیرد این است که کولبری دور از شأن مردم ایران است. چگونه تحمل می‌کنیم بخشی از ملت‌مان بار را با دوش‌شان جابه‌جا کنند! آیا مفاهیم انسانی و اجتماعی را درک کرده‌ایم که حرف از این می‌زنیم که مردم را برای باربری با کول‌شان ساماندهی کنیم؟!

حسین‌زاده از «نگاه امنیتی و غیرحرفه‌ای» به مرزها نیز انتقاد کرد و گفت: تمامی مشکل از اینجا ناشی می‌شود که ما نگاه حرفه‌ای به مرز نداریم و نگاه‌مان به‌جای اینکه تجاری و غیرامنیتی باشد، دقیقا امنیتی است. در غیاب نگاه حرفه‌ای نگاه امنیتی غالب می‌شود که تهدید به‌حساب می‌آید. متاسفانه ما به دلیل یکسری خودتحریمی‌ها از مرزها به‌عنوان یک فرصت استفاده نکردیم که امروز نتیجه‌اش مشخص است.

عضو فراکسیون اهل‌سنت مجلس شورای اسلامی دربارۀ مطرح‌شدن بحث قومیتی و مذهبی درخصوص عدم کمک به کولبران و مناطقی که آنان زندگی می‌کنند، گفت: تبعیض قائل‌شدن و داشتن حس تبعیض دو موضوع متفاوت است. تصور کنید در مردم چنین حسی وجود دارد؛ چه باید کنیم؟

وی تاکید کرد: کسانی که در مقابل ایران قرار گرفتند روی شکاف‌های اجتماعی، قومی و مذهبی ما سرمایه‌گذاری کرده‌اند. ما باید زمینه‌های این موضوع را در کشور از بین ببریم. رجوع به مناطق و بازتعریف توسعه‌یافتگی ایجاد حس تبعیض را از بین خواهد برد.

عضو مجمع نمایندگان استان آذربایجان غربی در پایان گفت: سازمان مدیریت باید کارشناسانی را برای برآورد به این مناطق بفرستد تا مسیرهای شکاف را بررسی کنند و آنها را از بین ببرند. هنگامی‌که ما با عقلانیت گام برداریم و به اصل موضوع بپردازیم و سعی نکنیم که صورت مسئله را پاک کنیم نه‌تنها حس تبعیض از بین می‌رود بلکه مشکلات و معضلات نیز حل خواهند شد.

برچسب ها

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن