اخبارخارجی

محکومیت فرمانده پیشین صرب به دلیل مشارکت در قتل عام سربرنیتسا

آوای سنت : یک فرمانده پیشین نیروهای صرب در جنگ بوسنی، به دلیل مشارکت در قتل عام مسلمانان سربرنیتسا به زندان محکوم شد.

به گزارش آوای سنت ؛ به نقل از آناتولی، دادگاه بوسنی و هرزگوین روز جمعه یک فرمانده سابق صرب را به جرم مشارکت در نسل‌کشی از طریق کمک به بازداشت و کشتن بیش از ۸۰۰ مرد مسلمان بوسنیایی در سربرنیتسا در جولای  ۱۹۹۵ به ۹ سال زندان محکوم کرد.

نیروهای صرب بوسنیایی این افراد را در ساختمان مدرسه‌ای در روستای روچویچ ، نزدیک شهر زورنیک بازداشت کردند و سپس در ساحل رودخانه درینا در نزدیکی کوزلوک آنها را کشتند.

«سرکو آکیموویچ» که به عنوان فرمانده گردان ۲ ، تیپ زورنیک ارتش صرب‌ها در طول جنگ بوسنی بین سالهای ۱۹۹۲ و ۱۹۹۵ خدمت می‌کرد، به دلیل مشارکت در کشتار مسلمانان در سربرنیتسا از ۱۴ تا ۱۶ جولای  ۱۹۹۵مجرم شناخته شد.

قاضی «استانیسا گلوحاجیچ» گفت: آکیموویچ عمداً برای اجرای طرح نسل‌کشی مسلمانان بوسنیایی پیشنهاد کمک کرد. متهم به این که آنها کشته خواهند شد، واقف بود اما آگاهانه اقداماتی را انجام داد که هدف آن اجرای نقشه قتل عام بود.

وی افزود: متهم با دستوراتی که از فرماندهی تیپ زورنیک دریافت کرد، مهمات فراهم کرد و دستور انتقال اسیران را به ساحل رودخانه درینا در کوزلوک صادر کرد؛ جایی که آنها قتل عام و در محل یک کارخانه قدیمی شن دفن شدند. در آن روز  ۸۱۸ مرد اهل سربرنیتسا کشته شدند.

دادگاه اعلام کرد که آسیموویچ همچنین مسئول حملات علیه غیرنظامیان بوسنیایی در منطقه است که منجر به نسل‌کشی شد.

شورای امنیت سازمان ملل در بهار ۱۹۹۳ سربرنیتسا را ​​منطقه‌ امن اعلام کرد. با این حال، نیروهای صرب به رهبری ژنرال راتکو ملادیچ  که بعدا به جرم ارتکاب جنایات جنگی، جنایت علیه بشریت و نسل‌کشی مقصر شناخته شد، این منطقه را به اشغال خود درآوردند.

پس از حمله نیروهای صرب بوسنیایی به این منطقه در جولای  ۱۹۹۵ ، با وجود حضور نیروهای هلندی حافظ صلح، بیش از هشت هزار  مرد و پسر مسلمان بوسنیایی کشته شدند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن