مقالات و یادداشت ها

” تحلیلی بر حضورجامعه اهل سنت در انتخابات ۱۱ اسفند و نتایج آن “

آوای سنت : ایران اسلامی پازل زیبایی از تنوع قومی و مذهبی است که این تنوع نقطه قوت و پس زمینه زیبایی از آن می باشد .

ایران اگر زیباست با تنوع هایش زیباست و اگر قوی است با همین قطعات بهم پیوسته اش قوی شده است .

لذا تنوع ، یک فرصت امنیت زا و قدرت آفرین است و می توان آنرا خمیرمایه ایستایی و مانایی ایران زمین دانست.

بدون شک یکی از قطعات مهم و بزرگ این پازل ، جامعه اهل سنت است که به درازای تاریخ انقلاب اسلامی ایران همراه و همدل با آرمانهای والای انقلاب و رهبر کبیر آن حضرت امام خمینی( ره ) و خلف صالح ایشان مقام معظم رهبری( مدظله العالی ) بوده و هستند .

اهل سنت هیچگاه خام دشمنان و مبهوت هجمه های آنان نشده و آگاهانه و حکیمانه در میدان وحدت و انسجام ملی مانده اند .

تاریخ دفاع مقدس گواه راستین این ادعاست . تقدیم قریب ۱۳۰۰۰ شهید اهل سنت و همگامی اهل سنت ایران در دفاع از خاک وطن و ایستادن در مقابل دشمنان سند جاودانه این همراهی است .

ایران اسلامی برهه های سخت و مهمی را با سربلندی پشت سر گذاشته که در همه اینها ردپای همراهی جامعه اهل سنت به وضوح قابل اثبات است .

در سالهای اخیر دشمنان این سرزمین ، بدنبال ایجاد بحران های قومی مذهبی بوده و نقطه قوت ایران اسلامی یعنی وحدت ما را نشانه گرفته اند . دشمن با هدف گیری وحدت و برادری سعی در ایجاد شکاف و فاصله میان اقوام و مذاهب ایران اسلامی داشته و با ایجاد فتنه ها و یا دامن زدن به برخی مشکلات و سوء تفاهمات در تلاش برای ایجاد تفرقه و در نهایت ضربه زدن به کشور بوده و این راهبرد کماکان در دستور کارشان قرار دارد .

حوادث تلخ ۱۴۰۱ ثابت کرد که هدف گیری دشمن بسوی وحدت است و آتشبار دشمنان بر خاکریز برادری ما قفل شده است .

حوادث تلخ سال گذشته گویای همه واقعیت های این موضوع بود . ایجاد اغتشاش با بهره گیری از یک اتفاق تلخ با پس زمینه قومی  درایجاد فضای اختلافی در جامعه با دامن زدن به سوء برداشت ها و گسترش آن به مسائل قومی و مذهبی راهبرد دشمنان در تقابل با ایران اسلامی بود .

اما آنچه که همه این توطئه ها را نقش بر آب کرده و مانع از تحقق این دشمنی ها شد ، همان هوشیاری و آگاهی ملت و مدیریت حکیمانه بحران ، توسط مقام معظم رهبری و مدیران دلسوز نظام بود .

در این میان جامعه اهل سنت با حضوری آگاهانه و هوشیاری کامل با درک شرایط و رعایت مصلحت های کشور کماکان در میدان همدلی و وحدت نقشی بی بدیل را ایفا نمود .

اگر چه دشمن همت خود را معطوف به ایجاد اختلاف کرده و سعی در یاس پاشی و مایوس سازی جامعه و علی الخصوص در مناطق قومی مذهبی نموده است ، اما حضور بموقع دلسوزان و آگاهی بخشی به جامعه پدافند موفقی در مقابل این آفند دشمنان بود .

دشمن در این یکسال با صدها رسانه و تریبون مختلف سعی در مایوس کردن جامعه و عدم حضور مردم در انتخابات داشت .

دشمن در تلاش برای عدم مشروعیت سازی برای نظام و بدنبال ایجاد بحران هویت سیاسی در جامعه بود .

مبرهن است که مشارکت در انتخابات نشانه پویایی سیاسی جامعه و همراهی آگاهانه مردم با نظام مقدس جمهوری اسلامی بوده و در صورت تحقق آن پیامِ “نه” محکمی به دشمنان و معاندین می شد .

لذا در خاکریز دشمن ، تمام امیدها به خالی ماندن صندوق های رای بود.

انتخابات اخیر یک آزمون بزرگ و بدرستی نه بزرگی به دشمنان بود.

اما حضور اقوام و مذاهب کشور از جمله اهل سنت در انتخابات اخیر بیانگر چند موضوع عمیق است .

موضوعاتی از جمله :
* عدم همراهی با دشمن و ماندن در کنار مصلحت های کشور
* بودن و ماندن در کنار نظام جمهوری اسلامی و همراهی با همدلی ها
* لبیک به ندای مقام معظم رهبری ( مدظله العالی ) و اعلام وفاداری خود
* مشارکت فعال و هوشمندانه در انتخابات با لحاظ مصلحت ها و نشان دادن پویایی سیاسی جامعه اهل سنت

اهل سنت ایران با اقوام مختلفش با حضور گسترده خود درانتخابات ، مسیر درست مطالبه گری خود را انتخاب کرده و پای خود را همچنان و مانند همیشه در مسیر وحدت و همدلی  محکم کردند.

ما در این انتخابات بر خلاف تبلیغات دشمنان ، معاندین و مخالفین داخلی و خارجی و تحریم کنندگان انتخابات ، پشت امنیت و مصلحت کشور ایستادیم و نه بزرگی به این بدخواهان گفتیم .

اهل سنت در انتخابات اخیر ، راست قامت در کنار نظام ایستاد و طبیعتا مطالبه گری خود را هم قانونی و در مسیر صحیح آن هدایت کرده است .

این انتخابات برای ما اهل سنت یک نقطه عطف هایی داشت .

* اهل سنت برای اولین بار توانست در مجلس خبرگان رهبری ۵ کرسی داشته باشد ، این به معنی حضور و اعتقاد راسخ اهل سنت به ارکان نظام و نیز ظرفیت بالای نظام جمهوری اسلامی در همگونی جامعه و نهادینه شدن وحدت دارد .

استان گلستان برای اولین بار یک شخصیت مذهبی اهل سنت را راهی خبرگان رهبری کرد که قطعا حاصل وحدت اقوام و مذاهب مختلف آن استان و نیز میوه و ثمره فهم سیاسی بالای مردم آن استان بوده است .

یا در گوشه ی دیگر از کشور در آذربایجان غربی شاهد حضور ۷ کرد اهل سنت در مجلس شورای اسلامی هستیم که بیانگر باز بودن دروازه های مشارکت سیاسی در جمهوری اسلامی می باشد .

این حضور ، نشان دهنده کمرنگ و بی اثر بودن حربه تفرقه سازی دشمنان و گروههای معاند در میان اقوام و مذاهب ما است .

سالهاست دشمنان با ترفندها و بهره گیری از ابزارهای مختلف سعی در ایجاد تفرقه و شکاف های قومی – مذهبی در استانهای تلفیقی را دارند اما با آگاهی و درک عمیق سیاسی اجتماعی نخبگان و مردم جامعه نتیجه ای عاید دشمنان نشده و حضور حماسی اخیر اهل سنت و قومیت های مختلف کشور ثابت کرد که راه و مسیر دشمن ، بن بستی بیش نیست .

اما این حضور برای کشور ارزشمند و برای ما گامی بلند در مسیر افزایش همدلی و نیز سند محکمی در بودن و همراهی اهل سنت از قومیت های مختلفش با کشور ، نظام و رهبری در مسیر امنیت پایدار کشور بوده و بطور قطع نظام مقدس جمهوری اسلامی و مسئولین ارشد آن قدر این حضور آگاهانه را دانسته و صفحه جدیدی از تاریخ وحدت را ورق خواهند زد .

این حضور اگر با پاسخ منطقی به مطالبات اهل سنت مواجه بشود دو پیامد مثبت خواهد داشت .

اول : دشمن مایوس و خاکریزش را به عقب خواهد کشید .

دوم : اهل سنت ایران بیشتر از پیش و باورمند تر از قبل پای در دریای همدلی و وحدت خواهد گذاشت .

دشمن بدنبال اینست که بگوید رای شما اثری نداشته و بودن اهل سنت در کنار نظام بدون نتیجه است .

قطعا ” نه ” بزرگ اهل سنت به بدخواهان کشور آنها را در دشمنی هایشان با گفتمان وحدت و برادری جری تر ساخته و طبعا روی آن تمرکز بیشتری خواهند داشت .

لذا هوشیاری همه ما اعم از نخبگان اهل سنت و مسئولین دلسوز ، یک ضرورت و الزام غیر قابل انکار بوده و همه ما باید سنگر وحدت را مستحکم تر و بلندتر از قبل بسازیم .

دشمن زخم خورده یِ جامعه اهل سنت است و قطعا تیر زهرآگین خود را روانه ما خواهد نمود .

حماسه حضور برای ما عید سیاسی و برای دشمنان عزای عمومی بود .

همه ما باید در سنگر وحدت در اجرای منویات رهبری فرزانه انقلاب برای وحدت افزایی بکوشیم و شاهد تحقق مطالبات قانونی خود باشیم .

حضور نخبگان جامعه اهل سنت در مجلسین خبرگان رهبری و شورای اسلامی سند محکمی در ظرفیت بالای نظام اسلامی در پذیرش اهل سنت در ارکان حاکمیت بوده لذا حضور نخبگان اهل سنت در مدیریتهای کشوری و استانی هیچ محدودیت و مانعی نداشته و مقام معظم رهبری و رئیس جمهور محترم هم بارها بر این موضوع صحه گذاشته اند .

گامهای مهمی چون انتصاب دریادار ایرانی در فرماندهی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران از سوی مقام معظم رهبری یا انتصاب خانم حمیرا ریگی بعنوان مدیرعامل منطقه آزاد چابهار سند زنده این حقیقت است .

در پایان ضمن تبریک حماسه حضور مردم ، همه را به نگاه ژرف و عمیق بدان و نیز پاسداشت حضور ملت بزرگ ایران و جامعه اهل سنت دعوت می نمایم .حماسه ای که دشمن را مایوس نمود را باید قدر دانست.

سید علاءالدین حیدری
فعال مدنی اهل سنت

برچسب ها

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن