جهان اسلامعمومی

حضور مسلمانان در سکولارترین کشور آمریکای لاتین

آوای سنت : در اروگوئه تقریباً هر دو هفته یک نفر برای مسلمان شدن به مسجد مراجعه می‌کند.

سایت elpais در گزارشی درباره مسلمانان اروگوئه نوشت: جامعه مسلمانان اروگوئه از حدود ۱۵۰۰ نفر تشکیل شده است که بیشتر آنها بومیانی هستند که به اسلام گرویده‌اند (۹۰ درصد اهل سنت و ۱۰ درصد شیعه). سمیر سلیم، مدیر مرکز فرهنگ اسلامی مصر، مسئولیت این گروه را برعهده دارد.

وی در خصوص مسلمانان خارجی اروگوئه می‌گوید: خارجی‌ها در بین مسلمانان یک اقلیت هستند. دیپلمات‌های مصری‌ حدود ده نفر هستند. عده‌ای خارجی نیز در سفارتخانه‌های قطر، عربستان سعودی و فلسطین فعالیت می‌کنند. علاوه بر این، چهار خانواده از پنج خانواده‌ سوری که درخواست پناهندگی کردند، همچنان در اروگوئه باقی مانده‌اند و از پنج نفری که از زندان گوانتانامو به این کشور آمده‌اند، سه نفر باقی مانده‌اند. به جز این افراد تقریباً هیچ مسلمان خارجی در اروگوئه زندگی نمی‌کند.

به گفته امام جماعت مسلمانان اروگوئه، تقریباً هر دو هفته یک نفر برای مسلمان شدن به مسجد مراجعه می‌کند. این مرکز هر روز باز است و به مراجعه‌کنندگان خدماتی از جمله آموزش زبان عربی ارائه می‌دهد. مهمترین مسئله برای مسلمانان این است که مردم اروگوئه آنها را آنگونه که واقعاً هستند بشناسند نه آنگونه که در رسانه‌ها نشان داده می‌شود.

مسلمانان عرب در اروگوئه، آداب و رسوم مذهبی و ملی خود را حفظ کرده‌اند. آنها نمازهای پنجگانه خود را انجام می‌دهند، بزرگسالان لباس سنتی می‌پوشند، زنان معمولاً با روسری موهایشان را می‌پوشانند، لباس های باز و غیرچسبان به تن دارند و مردان پیراهن‌های بلند می‌پوشند.

لازم به ذکر است که اروگوئه کشوری کوچک در جنوب شرقی آمریکای لاتین است که حدود ۳.۵ میلیون نفر جمعیت دارد. حدود ۴۸ درصد مردم مسیحی و ۴۱ درصد بی‌دین و ۱۱ درصد پیرو دیگر ادیان هستند. این کشور به عنوان سکولارترین کشور آمریکای جنوبی شناخته می‌شود./حوزه

برچسب ها

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن